4. října 2015

(Ne)použitelnost bitcoinového bankomatu

Následující autentická videa zachycují první setkání, nebo spíše přesněji řečeno srážku @Divani (v úloze figurantky, která už však jisté zkušenosti s kryptoměnou Bitcoin má) s bitcoinovým bankomatem v Paralelní polis. Tento bankomat má primárně sloužit k tomu, abyste si vyměnili Kč za BTC, ty si následně uložili do svojí peněženky a mohli si za ně v Paralelní polis koupit třeba pivo nebo čaj a koláčky.

První pokus dopadl neslavně hned jak začal, avšak za to nemohl bankomat, nýbrž výpadek internetového připojení. Každopádně dobrý zážitek nezanechal, vzbudil spíše pochybnosti...Ve druhém pokusu se figurantka dostala o pár kroků dále, ale pak se celý stroj zasekl a tak jsme přerušili i nahrávání.


Následoval třetí pokus, asi nejzajímavější ze všech:

Pokusím se identifikovat hlavní zádrhele v použitelnosti bankomatu:
  • Divani neví, kam má vložit bankovku (zkouší všechny možné otvory v bankomatu).
  • Po vložení 500 Kč se nic neděje - Divani to komentuje slovy: "Možná mi to jen sežralo 500 Kč." Bankomat nijak nenaznačuje, co se děje a zda se vůbec něco děje. Divani neví, co má dělat.
  • Divani si není jistá, zda vůbec nabíjí svojí vlastní peněženku... Pochybuje o shodě kódů, ale riskne to.
  • Po dokončení transakce neví, zda se celému procesu dá věřit, a proto si výjimečně nechá vytisknout účtenku.
  • Závěrečná chybová hláška o nedostupnosti připojení k internetu Divani také příliš neuklidnila, zda celá transakce proběhla v pořádku...

V posledním videu se Divani pokouší zjistit aktuální zůstatek bitcoinů na kartě a jak sami uvidíte, je nepříjemně překvapena, že do bankomatu sice vložila 500 Kč, ale v peněžence je o ekvivalent 15 Kč méně bitcoinů... (nikdo jí totiž o poplatku předem neinformoval!)Na závěr bych rád podotkl, že osobně nemám nic proti projektu Bitcoin ba naopak. Jako nápad se mi Bitcoin zdá být geniální, také technické zpracovní je evidentně funkční, ale to co pokulhává, je design služby (v tomto případě bankomatu, jak dokázal náš improvizovaný uživatelský test), respektive celý uživatelský zážitek z měny Bitcoin. Pokud se má tato kryptoměna rozšířit za hranice hackerské komunity, čeká ještě nejednoho designera hodně práce...

Aktualizace: Náš příběh pokračuje v článku "Zlepšení použitelnosti bitcoinového bankomatu svépomocí"

Chcete-li se dozvědět více o problematice designu digitálních produktů, navštivte do konce října naší výstavu "Digitální design: Pohled za pixely" v galerii CZECHDESIGN.

Žádné komentáře:

Okomentovat