29. května 2017

Jděte si zdřímnout

Padá na vás odpolední únava, klíží se vám oči a chcete si jít dát kafe, colu nebo cigáro? Zkuste to jinak: Zkuste si zdřímnout. Postupně jsem odhalil, jak dobře na mne funguje opravdu krátká siesta a už "jen" ladím, jak na to. Zatím mi nejlépe funguje následující:

 1. Jdu si zdřímnout, když už mi opravdu padají víčka, ne dříve, neusnul bych tak rychle a snadno. A také je to většinou přesně ten okamžik, kdy se moje produktivita rapidně zhoršuje.
 2. Vezmu si na sebe mikinu s kapucí:
  • Aby mi bylo teplo a to i na temeno hlavy,
  • kapuce trochu tlumí ruch okolního prostředí...
  • ... a jde stáhnout přes oči.
 3. Nasadím sluchátka a pustím si pokaždé to samé album, o kterém vím, že u něj spolehlivě usínám (asi je to taky tak trochu pavlovův reflex).
 4. Vypnu na mobilu všechna upozornění, běhěm zdřímnutí nesmí ani zavibrovat, jinak je vše pokaženo.
 5. Nastavím si minutku, ne budíka - zatím jsem dospěl k pro mne optimálnímu času 12 minut (u každého to bude zřejmě jiná individuální hodnota).
 6. Lehnu si na záda na gauč a usínám...
Obvykle tak do minuty až dvou usnu lehkým spánkem a probudím se za cca 9 minut, zpravidla těsně před tím, než zazvoní minutka. Když se mi to náhodou nepovede, minutka mne spolehlivě probere, protože mi začne pípat přímo do uší. Probouzím se většinou dost svěží, můžu téměř ihned pokračovat v práci. Kdybych se čas zdřímnutí pokusil prodloužit třeba na 20 minut, upadl bych do hlubšího spánku a po probuzení bych byl jak praštěný, to už mám vyzkoušené... Takhle je mi fajn a mám v sobě energii na pár dalších hodin práce.


Přečtěte si také: ToDo dle BoBa

Žádné komentáře:

Okomentovat